ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЕКТ РІШЕННЯ: № 2

 
ПРОЕКТ
 
 
УКРАЇНА

ХУСТСЬКА РАЙОННА РАДА

п’яте засідання одинадцятої сесії VІІ скликання

РІШЕННЯ  №

 
18 грудня 2018 року                                                                                     м. Хуст
 
 
Про затвердження звіту
про виконання районного
бюджету за 9 місяців 2018 року
 
 
 
Відповідно до п.17 ч.1 ст.43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, керуючись статтями 78, 80 Бюджетного Кодексу України районна рада
 
вирішила :
 
         Затвердити звіт про виконання районного бюджету за 9 місяців 2018 року (додається).
 
 
 
 
 
 
Голова районної ради                                                                            Ю. Іванчо
 
 
 
 
 Інформація
про виконання районного бюджету
Хустського району за 9 місяців 2018 року
 
Протягом січня – вересня 2018 року до районного бюджету, по загальному та спеціальному фондах, надійшло податків, зборів (обов’язкових платежів) у сумі 51 796,2тис.грн. що більше аналогічного періоду минулого року на 35,7 відсотка або 13 614,8тис.грн.
Базова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам (код 41020100)та дотація з місцевого бюджету на здійснення видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я за рахунок відповідної додаткової дотація з державного бюджету (код 41040200) надійшли у повному обсязі, відповідно58 367,2 тис.грн. та 34 494,0тис.грн.
Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам по загальному фонду надійшло у сумі 255 030,1тис.грн., які до уточненого плану  9 місяців 2018 року  255 276,7 тис.грн. становлять 99,9 відсотків, у тому числі:
- освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам (код 41033900) – 99,9 відсотків (план - 168 022,4 тис.грн., факт – 167 775,8 тис грн.);
- медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам (код 41034200) – 100 відсотків (уточнений план і факт – 83 165,3тис. грн.);
- на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій(код 41034500) – 100 відсотків (уточненийплан і факт – 4 089,0 тис. грн.).
Субвенції з місцевих бюджетів по загальному фонду надійшло у сумі 212 133,4тис.грн., які до уточненого плану звітного періоду становлять 95,1 відсотка, у тому числі на :
- надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету (код 41050100) – 100 відсотків ( уточнений план  і факт 95 115,7тис.грн.);
- надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету (код 41050200) –100 відсотків (уточнений план і факт 3 135,9тис.грн.);
- виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям,особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю,тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, та допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу,компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку  за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету (код 41050300) – 91 відсотка (уточненийплан 115 399,6тис.грн., факт 105 025,5тис.грн.);
- виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім"ї патронатного вихователя за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету (код 41050700)–75,2 відсотка ( план 924,0тис.грн., факт 695,0тис.грн.);
- надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету (код 41051200) - 100 відсотків (уточнений план і факт 841,4тис.грн.);
- на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа" за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету (код 41051400) - 100 відсотків (уточнений план і факт 2 936,3тис.грн.);
- здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров’я за рахунок коштів медичної субвенції ( цільові видатки на лікування хворих на цукровий діабет для відшкодування вартості препаратів інсуліну ) (код 41051500) -100 відсотків (план і факт 1 667,8тис.грн.);
- відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету(код 41052000) - 100 відсотків (уточнений план і факт 2 381,5тис.грн.);
- на здійснення природоохоронних заходів (код 41053600) - 0 відсотків (уточнений план 195,0 тис.грн., факт 0тис.грн.);
- інші субвенції з місцевого бюджету (код 41053900) – 90,1 відсотка (уточнений план 370,9тис.грн., факт 334,3тис.грн.) , у тому числі із :
обласного бюджету ( компенсаційні виплати інвалідам на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів, мотоколясок і на транспортне обслуговування )- 96,1відсотка ( план 40,8 тис.грн., факт 19,3 тис.грн.);
обласного бюджету (закупівля технологічного обладнання для їдальні та дитячих ліжечок у Нанкінській ДНЗ) - 0% ( план 35,0 тис.грн., факт 0 тис.грн.);
бюджету м.Хуст для відділу освіти на спеціальні загально – освітні школи-інтернати, школи та інші заклади освіти для дітей з вадами у фізичному та розумовому розвитку  - 100 відсотків ( план і факт 150,3тис.грн.);
бюджету села Золотарево -  100 відсотків ( уточнений план і факт 118,0 тис.грн.: у т.ч.на харчування учнів пільгової категорії з багатодітних сімей 18,0 тис.грн. та на поточний ремонт приміщень початкових класів 100,0 тис.грн.);
бюджету села Іза -  100 відсотків ( уточнений план і факт 16,8 тис.грн.) (первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги) на придбання пластикових вхідних дверей  для амбулаторії с.Іза;
бюджету села Рокосово - 100 відсотків ( уточнений план і факт 10,0 тис.грн., техогляд недобудованого корпусу Рокосівської ЗОШ.).
До загального фонду районного бюджету за 9 місяців 2018 року надійшло податків і зборів у сумі 46 285,4тис.грн., або 112,8відсотків доуточненого плану, що становить 89,4 відсотки від загальної суми доходів районного бюджету (без міжбюджетних трансфертів). У порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження зросли на 38,2 відсотка, або на 12 796,9тис.грн.
Надходження податку та збору на доходи фізичних осіб за січень – вересень 2018 року становить45 582,9тис.грн., питома вага якого в загальному обсязі доходів загального фонду становить 98,5відсотки. Порівнюючи з відповідним періодом минулого року обсяги надходжень податку та збору на доходи фізичних осіб зросли в 1,4 рази або на 12 926,7тис.грн., за рахунок росту фонду оплати праці у зв’язку із встановленням мінімальної заробітної плати з 1 січня 2018 року у розмірі 3723 грн. та зростанням середньомісячної заробітної плати працівників.
Поподатку на прибуток підприємств комунальної власностіза 9 місяців 2018 року надійшло 7,7тис.грн., а саме по Комунальному підприємству “ Хустська районна друкарня” 7,2тис.грн. та РКП “ Води Хустщини ” 0,5тис.грн. У порівнянні з відповідним періодом 2017 року обсяги надходжень податку зросли на 3,8тис.грн..
Питома вага неподаткових надходжень загального фонду у сумі 694,8тис.грн. (надходження частини чистого прибутку комунальних підприємств 5,6тис.грн.; плати за надання адміністративних послуг 201,8тис.грн.; орендної плати за користування цілісним майновим комплексом, що перебуває у комунальній власності 368,2тис.грн.; інші надходження 119,2тис.грн.) становить 1,5 відсотка до загальних надходжень районного бюджету та 112,1 відсотка до уточненого плану звітного періоду.
Загальний обсяг надходжень у сумі 201,8тис.грн. по платі за надання адміністративних послуг складається із:
адміністративного збору за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (код 22010300 ) – 48,4 тис.грн.;
плати за надання інших адміністративних послуг (ЦНАП) (код 22012500) – 2,8 тис.грн.;
адміністративного збору за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (код 22012600) – 134,5тис.грн.;
плата за скорочення термінів надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, а також плата за надання інших платних послуг(код 22012900) – 16,1 тис.грн..
До спеціального фонду районного бюджету за 9 місяців 2018 року надійшло податків у сумі 5 510,8 тис.грн., а саме по:
відшкодуванню втрат від сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва - 44,8тис.грн.;
власних надходженнях бюджетних установ і організацій – 5 466,0тис.грн.які складають 90,5 відсотка річного розпису, та на 16,7 відсоткаабо на 780,4тис.грн. більше  надходжень відповідного періоду минулого року.
Субвенції з місцевих бюджетів по спеціальному фонду надійшло у сумі 14 573,5тис.грн., які до уточненого плану 9 місяців 2018 року становлять 97,8 відсотків, у тому числі із :
обласного бюджету  на
- фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету (код 41052600) – 100% ( уточнений план і факт 11 780,0тис.грн.);
сільських бюджетів на
- фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах (код 410535000) – 63% (уточнений план 270,0 тис.грн., факт170, 0 тис.грн.);
- іншої субвенції з місцевого бюджету(код 41053900)–90,4 відсотка (уточнений план 2 387,5тис.грн., факт 2 157,5тис.грн.) , у тому числі із :
- обласного бюджету – 2 027,0тис.грн. на
проведення нормативно грошової оцінки земель населених пунктів – 50,0 тис.грн. : с.Стеблівка - 30,0 тис.грн .,с.Олександрівка – 20,0 тис.грн.;
невідкладні роботи з ліквідації наслідків паводку на р.Рікас.Липча – 1 327,0 тис.грн.;
коригування генерального плану села Крива – 50,0 тис.грн.;
капітальний ремонт Рокосівської ЗОШ І-ІІІ ст.– 400,0 тис.грн.;
співфінансування до проектів-переможців конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад: Для Рокосівської сільської ради (ГО «За Рокосово») «Впровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховний процес загальноосвітніх закладів Хустського району, як експериментальна платформа підготовка учнів на базі Рокосівської ЗОШ І-ІІІ ст.»-200,0 тис.грн.
- бюджету селища Вишково – 30,5 тис.грн. на виготовлення ПКД та виконання експертизи обєктаДобудова та облаштування санвузла в НВК с.Шаян;
- бюджету селаЗолотарево – 100,0 тис.грн. на капітальний ремонт Золотарівської ЗОШ І-ІІІ ст. (заміна вікон та дверей).
 
Видаткова частина районного бюджету за дев'ять місяців 2018 року по загальному фонду виконана на 93,7 відсотка, при уточненому плані на звітну дату 622 221,6 тис. грн., видатки складають 583 074,7 тис.грн., по спеціальному фонду на 37,5 відсотків - при уточненому плані на рік 36 502,0 тис.грн. видатки складають 13 698,8 тис.грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяг видатків загального фонду збільшився на 72 109,9 тис.грн. або на 12,4 відсотків.
Структура видатків загального фонду в розрізі функціональної класифікації в порівнянні з аналогічним періодом минулого року практично не змінилась. Найбільшу питому вагу видатків, як і у попередні роки займають видатки на освіту – 39,4 відсотка ( 2017 р. – 33,5  відсотки). На охорону здоров’я спрямовано 16,1 відсотка всіх проведених видатків (у 2017 році – 15,3 відсотка), культуру і мистецтво – 0,5 відсотка (у 2017 році – 1,8 відсотка), на фізичну культуру і спорт – 0,4 відсотка (у 2017 році - 0,3 відсотка), на органи управління – 0,5 відсотка ( у 2017 році - 0,2 відсотка). Видатки на соціальний захист і соціальне забезпечення із цільовими субвенціями з державного бюджету склали 209 479,1 тис. грн., або 35,9 відсотка загального обсягу видатків.
Із загального фонду бюджету на захищені статті спрямовано 568 836,1 тис. грн., або 97,6  відсотків загальної суми видатків (583 074,7 тис. грн.), в тому числі на оплату праці з нарахуваннями спрямовано 300 142,9 тис. грн. (51,8 відсотка). В порівнянні з відповідним періодом  2017 року видатки на заробітну плату зросли на 21,5 відсотків або на 64 661,8 тис. грн.
На інші захищені статті спрямовано 268 693,2 тис. грн., або 46,1 відсотка загального фонду (медикаменти – 3 414,0  тис. грн., продукти харчування – 1 997,8 тис. грн., комунальні послуги та енергоносії – 14 289,1 тис. грн., соціальне забезпечення (виплата пенсій і допомоги) – 208 654,6 тис. грн. та поточні трансферти органам державного управління іншого рівня 40 315,6 тис. грн. (інша додаткова дотація – 38 355,6 тис. грн.,  інші субвенції – 1 282,3 тис. грн., субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально – економічного розвитку регіонів 677,7 тис. грн.).
Інші видатки складають 14 238,6 тис. грн. або 2,4 відсотка.
Станом на 01 жовтня 2018 року залишок невикористаних асигнувань по загальному фонду районного бюджету становить 38 716,5 тис. грн. (в тому числі кредиторська заборгованість 7 878,4 тис. грн., з якої на заробітну плату з нарахуваннями на неї – 1 183,3 тис. грн., по використанню товарів, робіт, послуг – 4,6 тис. грн., продуктах харчування – 3,5 тис. грн., по пільгах і субсидіях населенню для відшкодування витрат – 6 686,9 тис. грн., видатки на відрядження – 0,1 тис. грн.).
По відділу охорони здоров'я залишок невикористаних асигнувань – 2 485,5 тис. грн.(в. ч. кредиторська заборгованість – 1 183,3 тис. грн.( по Хустській районній лікарні)). Видатки на заклади охорони здоров’я у районному бюджеті на 2018 рік плануються за скороченою економічною класифікацією видатків бюджету відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228 (зі змінами).
На виплату заробітної плати з нарахуваннями на неї залишок асигнувань становить  20 149,9 тис. грн. (без кредиторської заборгованості), із них по освіті – 19 543,2 тис. грн., районній раді – 207,7 тис. грн., соціальному захисту – 27,9 тис. грн., відділу культури – 306,0 тис. грн., фізичній культурі і спорту – 65,1 тис. грн.
Залишки асигнувань по освіті по заробітній платі з нарахуваннями на неї зумовлені помісячною розбивкою коштів освітньої субвенції на виплату заробітної плати педагогічним працівникам.
Залишки асигнувань по культурі у сумі 306,0 тис. грн. зумовлені тим, що в помісячному плані асигнувань в перших місяцях року враховані виплати на оздоровлення, які не були використані.
Залишки асигнувань по використанню товарів і послуг – 4 937,1 тис. грн., (в т.ч. кредиторська заборгованість – 8,2 тис. грн.), з яких:
предмети, матеріали, обладнання та інвентар – 987,6 тис. грн. (в т.ч. кредиторська заборгованість – 4,6 тис. грн.) (із-за відсутності необхідних коштів додаткової дотації з державного бюджету);
медикаменти та перев`язувальні матеріали – 129,9 тис. грн. (не завершено проведення тендерів по деяких видах медикаментів);
продукти харчування – 561,3 тис. грн. (в т.ч. кредиторська заборгованість – 3,5 тис. грн.) (в зв'язку з продовженням канікулярного періоду в закладах освіти в січні поточного року та призупинення роботи дитячих садків);
оплата послуг (крім комунальних) – 1 292,4 тис. грн. (без кредиторської заборгованості) (із-за відсутності необхідних коштів додаткової дотації з державного бюджету);
видатки на відрядження – 180,4тис.грн. (в т.ч. кредиторська заборгованість – 01 тис. грн.) (із-за незабезпеченості коштами видатків на виплату заробітної плати працівникам освіти видатки не проводились);
оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 1 785,5 тис. грн. (без кредиторської  заборгованості) (в зв'язку з тим, що в помісячному плані асигнувань в перших місяцях року врахована більша питома вага річних призначень вказаних видатків).
Залишок невикористаних асигнувань по субсидіях та поточних трансфертах підприємствам (установам, організаціям – 63,0 тис. грн. ((із-за незабезпеченості коштами видатків на виплату заробітної плати працівникам освіти видатки не проводились).
Залишок невикористаних асигнувань по поточних трансфертах органам державного управління інших рівнів – 145,0 тис. грн. (селищному та сільським бюджетам не перераховувались кошти додаткової дотації у повному обсязі до запланованих із-за незабезпеченості коштами видатків на виплату заробітної плати працівникам освіти).
Соціальне забезпечення (інші виплати населенню) – 10 553,8 тис. грн. (в т.ч. кредиторська заборгованість – 6 686,9 тис. грн.) (із-за відсутності необхідних коштів субвенції з державного бюджету для забезпечення виплат населенню згідно нарахованих субсидій для відшкодування втрат на оплату житлово-комунальних послуг).
 Інші поточні видатки – 29,2 тис. грн.
Нерозподілені видатки – 250,0 тис. грн. (резервний фонд).
 
Видатки по спеціальному фонду районного бюджету за дев'ять місяців 2018 року виконані на 37,5 відсотків до уточнених призначень на звітну дату – 36 502,0 тис. грн. і складають 13 698,8 тис. грн., в тому числі:
1. По власних надходженнях бюджетних установ – 4 657,6 тис. грн., або 77,2 відсотка до річних призначень – 6 036,5 тис. грн.
2. Кошти бюджету розвитку у першому півріччі використані у сумі  8 474,9 тис. грн. із них:
 на придбання обладнання і предметів довгострокового користування – 845,1 тис. грн. (придбання господарського інвентаря районною радою  – 36,6 тис. грн., оснащення закладів освіти сучасною матеріально-технічною базою – 702,5 тис. грн., відділ охорони здоров'я (медичне обладнання) – 75,3 тис. грн., придбання мотооприскувачів по заходах у сфері сільського господарства – 30,7 тис. грн.);
на капітальне будівництво (придбання) – 579,4 тис. грн. (добудова та облаштування санвузла у Шаянському НВК – 27,1 тис. грн., виготовлення ПКД для будівництва спільного для сіл Стеблівка, Сокирниця, Крайниково, Данилово, Олександрівка водопроводу та водозабору – 120,0 тис. грн.,  будівництво спортивного майданчика Велятинської ЗОШ І-ІІІ ст. – 132,3 тис. грн., с. Липчанської ЗОШ 1-111 ст. – 300,0 тис. грн.);
на капітальний ремонт всього – 4 276,9 тис. грн., з яких по: загальноосвітніх навчальних закладах  – 3 649,6 тис. грн., капітальний ремонт автомобільних доріг – 627,3 тис. грн.;
реконструкція в сумі – 761,8 тис. грн., а саме:  на реконструкцію спортивного майданчика під штучне покриття на території Липовецької ЗОШ І-ІІІ ст. – 151,4 тис. грн., реконструкція НВК с. Шаян – 160,0 тис. грн., інноваційні енергоефективні заходи в Нижньоселищенській ЗОШ 1-111 ст. шляхом реконструкції системи опалення зі встановленням твердопаливних (піролізних) котлів, заміною вікон школи на енергозберігаючі – 450,4 тис. грн.;
капітальні трансферти органам державного управління інших рівнів – 2 011,7 тис. грн.
  Залишок коштів по бюджету розвитку станом на 01.10.2018р. становить 109,2 тис. грн.(залишок коштів на 01.01.2018 року – 291,6 тис. грн.).
3. За рахунок коштів  субвенції з обласного бюджету використано – 17,3 тис. грн. на проведення нормативної грошової оцінки земель Олександрівської сільської ради.
4.У зв’язку із тим, що доходи за рахунок коштів, які надходять від від екологічного збору та інші надходження до фондів охорони навколишнього природного середовища на 2018 рік не заплановані – видатки також не планувалися.
Залишок коштів, які надходять від відшкодування втрат від сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва станом на 01.10.2018 року становить 139,6 тис. грн. (залишок коштів на 01.01.2018 року – 119,8 тис. грн.), надійшло – 44,8 тис. грн. Кошти  використані на проведення нормативної грошової оцінки земель Стеблівської сільської ради в сумі  25,0тис. грн.
5.Станом на 01.10.2018 року залишок від повернення до спеціального фонду районного бюджету коштів, наданих для кредитування індивідуальних сільських забудовників згідно районної цільової програми “Власний дім,” становить 21,0 тис. грн. (залишок на початок 2018 року – 64,0 тис. грн., надійшло у 2018 році від повернення кредитів – 106,0 тис. грн., проведено видатки для надання кредитів – 149,0 тис. грн.).
 
Станом на 01.10.2018 року вільний залишок коштів на початок 2018 року 4 932,6 тис. грн. розподілено повністю, а саме : на капітальні видатки – 794,5 тис. грн., або 16,1 відсоток, та на інші видатки – 4 138,1 тис. грн.,або 83,9 відсотки.
 
Станом на 01.10.2018 року дебіторська заборгованість по доходах районного бюджету спеціального фонду становить 0,6 тис.грн. і виникла в Нижньобистрівській гімназії через несплату батьками плати за утримання дітей в навчальному закладі.
Дебіторська по видатках спеціального фонду районного бюджету станом на 01 жовтня 2018 року складає 1,3 тис.грн. і виникла в стоматологічній поліклініці, як передплата за періодичні видання на друге півріччя 2018 року.
Кредиторська заборгованість по видатках спеціального фондурайонного бюджету станом на 01 жовтня 2018 року відсутня.
Дебіторська заборгованість по видатках загального фондурайонного бюджету на 01 жовтня 2018 року складає 47,9 тис.грн. і виникла через невідшкодування коштів щодо сплати комунальних послуг за орендовані приміщення кабінетів, а саме районній поліклініці  на оплату теплопостачання, водопостачання та водовідведення, електроенергію та вивіз сміття стоматологічною поліклінікою та відділом охорони здоров’я.
Кредиторська заборгованість по видатках загального фонду районного бюджетускладає 1191,5 тис.грн. (термін оплати якої не настав) і виникла через незабезпеченість бюджетними асигнуваннями у вересні 2018 року, в тому числі :
відділ освіти, молоді та спорту – 8,2 тис. грн., з них предмети, матеріали, обладнання та інвентар – 4,6 тис. грн., продукти харчування(фізична культура і спорт) – 3,5 тис.грн., видатки на відрядження – 0,1 тис. грн.;
Хустська районна лікарня – 1183,3 тис. грн., а саме оплата праці і нарахування на заробітну плату за другу половину вересня 2018 року.
Кредиторська заборгованість по видатках загального фонду, що здійснюються за рахунок субвенцій з державного бюджету станом на 01.10.2018 року складає 7148,2  тис.грн. (в т.ч. прострочена – 6487,1 тис.грн., термін оплати якої не настав – 661,1 тис.грн.) і виникла у зв’язку з недоотриманням субвенцій з державного бюджету на соціальний захист, а саме на:
відшкодування витрат із надання пільг – 736,3 тис.грн.  (356,5 тис.грн. – прострочена заборгованість та 379,8 тис.грн. – термін оплати якої не настав);
компенсаційні виплати за пільгове перевезення автомобільним транспортом  окремих категорій громадян – 218,4 тис.грн.  (прострочена заборгованість);
субсидіїнаселенню для відшкодуваннявитрат на оплату житлово-комунальнихпослуг та придбання твердого палива – 6193,5 тис.грн.  (5912,2 тис.грн. – прострочена заборгованість та 281,3 тис.грн. – термін оплати якої не настав).
 
Начальник фінансового
управління райдержадміністрації                                                           І.Губаль
 
Додаток 
 до проекту  рішення  районної ради 
від 14 листопада 2018  року №
З   В    І    Т 
про виконання районного бюджету  Хустського  району  за січень-вересень 2018 року
(тис.грн.)
Код Доходи  затверджений  план на  2018 рік уточнений план на 2018 рік виконано всього % виконання
рік звіт.дату рік звіт.дату звіт.дату рік зв. дату 
10000000 Податкові надходження 45 655,9 34 551,9 51 500,4 40 396,3 45 590,6 88,5 112,9
11000000 Податки на доходи, податки на прибуток,     податки на збільшення ринкової вартості 45 655,9 34 551,9 51 500,4 40 396,3 45 590,6 88,5 112,9
11010000 Податок та збір на доходи фізичних осіб 45 655,0 34 551,9 51 492,7 40 389,6 45 582,9 88,5 112,9
11020200 Податок на прибуток підприємств комунальної власності 0,9 7,7 6,7 7,7 100,0 114,9
20000000 Неподаткові надходження 675,7 505,9 789,6 619,8 694,8 88,0 112,1
21000000 Доходи від власності та підприємницької діяльності 0,7 0,7 5,6 5,6 5,6 100,0 100,0
21010300 Частка чистого прибутку комунальних унітарних підприємств та їх об"єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету 0,7 0,7 5,6 5,6 5,6 100,0 100,0
22000000 Адміністративні збори та платежі,доходи від некомерційного та побічного продажу 665,0 498,0 665,0 498,0 570,0 85,7 114,5
22010000 Плата за надання адміністратиіних послуг 245,0 183,0 245,0 183,0 201,8 82,4 110,3
22080400 Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом, що перебуває у комунальній власності  420,0 315,0 420,0 315,0 368,2 87,7 116,9
24000000 Інші неподаткові надходження 10,0 7,2 119,0 116,2 119,2 100,2 102,6
24060300 Інші надходження 10,0 7,2 119,0 116,2 119,2 100,2 102,6
900101 Разом доходів (загальний фонд)  46 331,6 35 057,8 52 290,0 41 016,1 46 285,4 88,5 112,8
40000000 Офіційні трансферти 748 117,0 ####### 751 508,3 574 106,0 563 024,7 74,9 98,1
41020000 Дотації з державного бюджету місцевим бюджетам 77 823,1 58 367,2 77 823,1 58 367,2 58 367,2 75,0 100,0
41020100 Базова дотація 77 823,1 58 367,2 77 823,1 58 367,2 58 367,2 75,0 100,0
41040000 Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам 55 546,6 37 494,0 55 546,6 37 494,0 37 494,0 67,5 100,0
41040200 Дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих  з державного бюджету видатків  з утримання закладів освіти та охорони  здоров"я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету  55 546,6 37 494,0 55 546,6 37 494,0 37 494,0 67,5 100,0
41030000 Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам 313 681,8 242 706,8 330 323,7 255 276,7 255 030,1 77,2 99,9
41033900 Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам 219 637,2 168 022,4 219 637,2 168 022,4 167 775,8 76,4 99,9
41034200 Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам 94 044,6 74 684,4 102 525,5 83 165,3 83 165,3 81,1 100,0
41034500 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетамна здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій 8 161,0 4 089,0 4 089,0 50,1 100,0
41050000 Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам 301 065,5 227 768,9 287 814,9 222 968,1 212 133,4 73,7 95,1
41050100 Субвенція  з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету  130 005,4 101 931,1 114 005,4 95 115,7 95 115,7 83,4 100,0
41050200 Субвенція  з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету  4 055,6 3 193,8 4 055,6 3 135,9 3 135,9 77,3 100,0
41050300 Субвенція з місцевого бюджету на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям,особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю,  тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, та допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу,компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку  за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету  160 003,4 117 399,6 158 003,4 115 399,6 105 025,5 66,5 91,0
41050700 Субвенція з місцевого бюджету на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім"ї патронатного вихователя за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету  1 254,6 924,0 1 254,6 924,0 695,0 55,4 75,2
41051200 Субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 1 037,9 841,4 841,4 81,1 100,0
41051400 Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення якісної,сучасної та доступної загальної середньої освіти" Нова українська школа" за рахунок відповідної субвенції  з державного бюджету 3 336,7 2 936,3 2 936,3 88,0 100,0
41051500 Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров"я за рахунок коштів медичної субвенції  ( цільові видатки на лікування хворих на цукровий діабет для відшкодування вартості препаратів інсуліну )  2 223,7 1 667,8 2 223,7 1 667,8 1 667,8 75,0 100,0
41052000 Субвенція з місцевого бюджету на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремиих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету  3 282,0 2 461,5 3 282,0 2 381,5 2 381,5 72,6 100,0
41053600 Субвенція з місцевого бюджету на здійснення природоохоронних заходів 195,0 195,0
41053900 Інші субвенції з місцевого бюджету  240,8 191,1 420,6 370,9 334,3 79,5 90,1
900103 Всього доходів по загальному фонду 794 448,6 ####### 803 798,3 615 122,1 609 310,1 75,8 99,1
Доходи спеціального фонду 
21110000 Відшкодування втрат від сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва 44,8
25000000 Власні надходження бюджетних установ і організацій 6 036,5 6 036,5 6 036,5 6 036,5 5 466,0 90,5 90,5
31030000 Кошти від відчудження майна, що перебуває у комунальній власності 150,0 150,0 0,0
41050000 Субвенції з місцевого бюджету іншим місцевим бюджетам 0,0 0,0 19 553,5 14 903,5 14 573,5 74,5 97,8
41052600 Субвенція з місцевого бюджету на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 16 400,0 11 780,0 11 780,0 71,8 100,0
41053400 Субвенція з місцевого бюджету на виконання інвестиційних проектів 466,0 466,0 466,0 100,0 100,0
41053500 Субвенція з місцевого бюджету на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах 270,0 270,0 170,0 63,0 63,0
410539000 Інші субвенції з місцевого бюджету  2 417,5 2 387,5 2 157,5 89,2 90,4
900104 Всього доходів по спеціальному фонду 6 186,5 6 036,5 25 740,0 20 940,0 20 084,3 78,0 95,9
Всього доходів по обох фондах 800 635,1 ####### 829 538,3 636 062,1 629 394,4 75,9 99,0
Код Видатки затверджений  план на   2018 рік уточнений  план на  2018 рік виконано всього     % виконання
рік звіт.дату рік звіт.дату рік зв. дату 
0100 Державне управління 4 628,0 3 638,1 5 078,1 4 088,2 3 124,3 61,5 76,4
1000 Освіта 321 628,7 244 066,9 327 915,7 252 240,4 229 684,1 70,0 91,1
2000 Охорона здоров"я  107 628,9 85 040,0 119 025,5 96 865,1 93 705,9 78,7 96,7
3000 Соціальний захист та соціальне забезпечення 302 489,1 228 822,9 284 973,7 220 434,9 209 479,1 73,5 95,0
3010 Надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати,вивезення побутового сміття та рідких нечистот 130 005,4 101 931,1 114 005,4 95 115,7 95 115,7 83,4 100,0
3020 Надання пільг та субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 4 055,6 3 193,8 4 055,6 3 135,9 3 135,9 77,3 100,0
3030 Надання пільг з оплати послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг окремим категоріям громадян та компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян 216,6 216,6 216,0 99,7 99,7
3040 Надання допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сімям, тимчасової допомоги дітям 121 503,4 88 730,6 94 978,6 68 592,7 59 665,1 62,8 87,0
3080 Надання допомоги  особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію,непрацюючій особі,яка досягла загального пенсійного віку,але не набула права на пенсійну виплату,допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі,яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку 38 500,0 28 669,0 63 024,8 46 806,9 45 349,4 72,0 96,9
3104 Забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у звязку з похилим віком, хворобою,інвалідністю 6 450,3 4 825,8 6 450,3 4 825,8 4 530,4 70,2 93,9
3112 Заходи державної політики з питань дітей та їх соціального захисту 5,0 5,0 0,0 0,0
3121 Утримання та забезпечення діяльності центрів соціальний служб для сім'ї, дітей та молоді 679,0 507,8 679,0 508,5 496,2 73,1 97,6
3140 Оздоровлення та відпочинок дітей (крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) 100,0 100,0 98,0 98,0 98,0
3160 Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги 113,0 113,0 99,9 88,4 88,4
3171 Комненсаційні виплати особам з інвалідністю на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів, мотокоолясок і на транспортне обслуговування 40,8 40,8 40,8 40,8 39,0 95,6 95,6
3192 Надання фінансової підтримки громадським організаціям ветеранів і осіб з інвалідністю, діяльність яких має соціальну спрямованість 40,5 40,5 34,5 85,2 85,2
3230 Виплата державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячих бдинках сімейного типу та прийомних сім'ях,грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною" та оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного виховання 1 254,6 924,0 1 254,6 924,0 695,0 55,4 75,2
3242 Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення 9,5 9,5 4,0 42,1 42,1
4000 Культура і мистецтво 4 056,9 3 254,5 4 076,9 3 274,5 2 814,9 69,0 86,0
5000 Фізична культура і спорт 2 422,7 1 834,2 2 499,1 2 174,5 2 048,1 82,0 94,2
7140 Інші заходи у сфері сільського господарства 9,3 9,3 9,3 100,0 100,0
7461 Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету 47,2 47,2 37,2 78,8 78,8
7610 Сприяння розвитку малого та середнього підприємництва 60,0 60,0 36,9 61,5 61,5
7622 Реалізація програм і заходів в галузі туризму та курортів 50,0 50,0 50,0 100,0 100,0
8110 Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха 250,0 170,0 445,0 365,0 28,0 6,3 7,7
8220 Заходи та роботи з мобілізаційної підготовки місцевого значення 30,0 30,0 30,0 100,0 100,0
8313 Ліквідація іншого забруднення навколишнього природного середовища 57,6 57,6 0,0 0,0
8410 Фінансова підтримка засобів масової інформації 30,0 30,0 30,0 100,0 100,0
8700 Резервний фонд 250,0 250,0 250,0 250,0 0,0 0,0
8830 Довгострокові кредити індивідуальним забудовникам житла на селі та їх повернення 50,0 50,0 50,0 100,0 100,0
Разом видатків по загальному фонду 743 354,3 567 076,6 744 598,1 580 026,7 541 127,8 72,7 93,3
9150 Інші  дотації з місцевого бюджету 51 094,3 38 320,6 51 094,3 38 355,6 38 355,6 75,1 100,0
9510 Субвенція з місцевого бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 2 427,0 1 734,3 1 631,3 67,2 94,1
9770 Інші субвенції з місцевого бюджету 1 397,3 1 397,3 1 282,3 91,8 91,8
9800 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів 707,7 707,7 677,7 95,8 95,8
Всього видатків  794 448,6 ####### 800 224,4 622 221,6 583 074,7 72,9 93,7
Перевищення доходів над видатками -4 002,5 3 573,9 -7 099,5 26 235,4
Баланс 794 448,6 601 394,7 803 798,3 615 122,1 609 310,1 75,8 99,1
Спеціальний фонд разом, в т.ч.: 6 386,5 6 236,5 44 982,4 36 502,0 13 698,8 30,5 37,5
Видатки бюджетних установ ,проведені за рахунок надходжень від плати за послуги та інших власних джерел 6 036,5 6 036,5 6 036,5 6 036,5 4 657,6 77,2 77,2
Спеціальні видатки проведені за рахунок інших надходжень  150,0 0,0 38 681,9 30 201,5 8 892,2 23,0 29,4
0100 Державне управління 150,0 198,9 48,9 36,6 18,4 74,8
1000 Освіта 9 560,8 9 259,6 4 081,7 42,7 44,1
2000 Охорона здоров"я 80,0 80,0 75,3 94,1 94,1
7140 Інші заходи у сфері сільського господарства 30,7 30,7 30,7 100,0 100,0
7321 Будівництво освітніх установ та закладів 2 328,5 2 328,5 770,8 33,1 33,1
7330 Будівництво інших об`єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності 430,0 430,0 120,0 27,9 27,9
7363 Виконання інвестиційних проектів в рамках здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій 5 896,5 2 517,3 694,7 11,8 27,6
7368 Виконання інвестиційних проектів за рахунок субвенцій з інших бюджетів 466,0 466,0 450,4 96,7 96,7
7461 Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету 192,8 192,8 166,6 86,4 86,4
7462 Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок субвенції з державного бюджету 16 400,0 11 780,0 345,0 2,1 2,9
7463 Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок трансфертів з інших місцевих бюджетів 270,0 270,0 36,4 13,5 13,5
9770 Інші субвенції з місцевого бюджету 2 423,0 2 393,0 1 679,3 69,3 70,2
9800 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів 404,7 404,7 404,7 100,0 100,0
8830 Довгострокові кредити індивідуальним забудовникам житла на селі та їх повернення 200,0 200,0 264,0 264,0 149,0 56,4 56,4
Всього видатків по обох фондах 800 835,1 611 633,7 845 206,8 658 723,6 596 773,5 70,6 90,6
Заступник голови районної ради М.Калинич